Proces výroby lisovací matrice probíhá v několika krocích, a to buď novější technologií DMM, anebo starší technologií zpracovávající lakové fólie. Na výstupu obou technologií je lisovací matrice, která se opracuje a připraví pro lisování.
Zpracování DMM nosičů
V roce 1985 zavedla GZ technologii DMM (Direct Metal Mastering) německé firmy Teldec, a to včetně výroby prázdných měděných nosičů, což jsou ocelové kotouče s galvanicky nanesenou vrstvou mědi. Výhodou vlastní výroby měděných nosičů je možnost kontroly jejich kvality a přizpůsobení požadavkům výrobního procesu. Po zaznamenání zvukových drážek do měděné vrstvy nosiče (viz. stránka Mástering) a vygravírování identifikačních informací se měděný nosič se záznamem ponoří jako katoda do galvanoplastické lázně. Elektrický proud procházející od niklové anody ke katodě způsobí, že se na měděném nosiči postupně vyloučí potřebná vrstva niklu, jejíž oddělením získáme zrcadlový obraz záznamu, tedy přímo lisovací matrici. K výrobě každé jednotlivé lisovací matrice DMM technologii stačí pouze jedno galvanoplastické kopírování, což umožňuje velmi věrnou reprodukci zvukových drážek. Z jednoho měděného nosiče je možné vyrobit několik lisovacích matric.
More
Zpracování lakových fólií
Tradiční technologie výroby lisovacích nástrojů z lakových fólií obvykle vyžaduje trojnásobné galvanoplastické kopírování, což je složitější a dražší. Laková fólie se záznamem se postříbří a ponoří jako katoda do galvanoplastické lázně. Průchodem elektrického proudu od niklové anody ke katodě se na povrchu fólie vytvoří oddělitelná niklová vrstva se zrcadlovým obrazem záznamu nazývaná otec. Dalším galvanoplastickým kopírováním vzniká z otce druhá niklová vrstva, tzv. matka, která je pozitivem a nese zvukové drážky. Lze ji proto přehrát na gramofonu a zkontrolovat tak poslechem kvalitu galvanoplastických procesů. Při třetím kopírování se z matky vyrábí niklová lisovací matrice. Otce i matku je možné použít pro výrobu dalších nástrojů opakovaně, ale laková fólie se zpracovává pouze jednou.
More
Příprava matric
Neopracovanou lisovací matrici, která je výsledkem galvanoplastických procesů obou používaných technologií, je nutné připravit pro lisování. Úpravy matrice probíhají v několika krocích. Zadní strana matrice se nejprve zbrousí a vyhladí, pak se provede přesné vycentrování vzhledem ke zvukovým drážkám a následně se do takto vycentrované matrice prostřihne středový otvor. Okraje matrice se oříznou, zabrousí a na závěr se středový otvor a okraje matrice na tvarovacím lisu upraví pro upnutí do lisovací formy.
More